Voorbeschouwing // Sportieve revanche voor vorige afstraffing?

  • Voorbeschouwingen

Komende zaterdag gaat de reis voor de Vink brigade naar Haarlem waar de oudste voetbalclub van ons land Kon. HFC gastheer zal zijn. Want dit seizoen spelen de Haarlemmers de meeste thuiswedstrijden weer op eigen vertrouwde grond, waar ze vorig jaar te gast waren bij RCH in Heemstede i.v.m. de uitgebreide metamorfose van de eigen accommodatie. Die is nog niet afgerond maar wel voldoende beschikbaar om gewoon thuis te kunnen spelen.  

Klassiek

De Haarlemsche Football Club, geboren in 1879, draagt het erepredicaat Koninklijk sinds 1959 met veel verve als voorvoegsel. Waar duels tegen b.v. Spakenburg, IJsselmeervogels, Barendrecht, Rijnsburgse Boys en Quick Boys historisch gezien de naam klassieker met ere moge dragen, gezien de grote aantallen onderlinge confrontaties, kan die kwalificatie nu weer worden gebruikt. Alleen niet in de zin van het aantal wedstrijden dat is gespeeld tegen Kon. HFC, want het wordt pas de veertiende onderlinge ontmoeting tussen de Haarlemmers en de Veenendalers in competitieverband, maar hier is klassiek van toepassing op onze gastheren.
De betekenis van dat woord in deze constructie is: Iets uit het verleden dat een alom bekend en een uniek symbool of icoon geworden is.

Bekend

Want iedere voetballiefhebber met historisch besef weet dat de bakermat van het ons zo geliefde spelletje in Haarlem lag. Preciezer gezegd, bij opponent de HFC begon het allemaal, bijna 150 jaar geleden, en is daarmee de oudste nog steeds bestaande voetbalvereniging van Nederland.
Bekend werden ze al aan het einde van de negentiende- en begin twintigste eeuw door 3x Nederlands landskampioen te worden en ook 3x de Holdertbeker – de voorloper van de KNVB beker – te winnen. Maar er zullen nog zeer weinig mensen in leven zijn die daar een actieve herinnering aan hebben. Wel natuurlijk aan de traditionele nieuwsjaarswedstrijd tegen de ex-internationals, die in 1923 haar eerste uitvoering kende, en die later ook diverse keren live op de kijkbuis werd uitgezonden. Logischerwijs volgden er na voornoemde glorieperiode nog wel meer kampioenschappen en ook degradaties, maar die werden uitsluitend behaald in de lagere regionen.

Justin Spies toonde vorige week zijn goede vorm, hopelijk is dat in Haarlem nog steeds zo.

Icoon

Om uit te groeien tot een iconische status in het amateurvoetbal had de Haarlemsche Football Club, die bij het 80-jarig bestaan het predicaat Koninklijk kreeg toebedeeld, dus een heel lang bestaansrecht nodig en is dat predicaat waarschijnlijk een extra boost geweest. Want er zijn maar twee andere voetbalclubs in ons land, namelijk, Kon. HVV en Kon. UD, die ook dat voorvoegsel mogen voeren.
Die iconische status kreeg in 2011 nog een extra opwaardering toen de zondag Hoofdklasse werd bereikt, het toen één na hoogste amateurniveau. Want voorheen voetbalde het vlaggenschip van de club in de zogenaamde kantlijn van het amateurvoetbal in ons land.
Het debuut daarin was moeizaam maar via de nacompetitie werd het vege lijf gered en kreeg de ‘traditionsverein’ de smaak meer dan te pakken. Dat leverde in 2014 het kampioenschap op en daarmee promotie naar de zondag Topklasse. Ook daarin voelde HFC zich als een vis in het water en via een zesde en derde positie op de ranglijst werd de hernieuwde Tweede Divisie 2016 ook een makkelijke prooi voor de wit-blauwe formatie, en is dat sindsdien ook. Want op geen enkel moment kwam de verworven status daarna nog in gevaar.

Stabiel

Op die amateurladder maken onze gastheren van zaterdag mooie stappen voorwaarts en zijn daardoor uitgegroeid tot een stabiele tweededivisionist. Debuterend met een dertiende plek, kreeg dat een ’17-’18 een vervolg als aanvoerder van het zogenaamde rechterrijtje. En het seizoen daarna verraste de nieuwbakken coach Gertjan Tamerus samen met zijn team – waar hij zelf als speler deel van uitmaakte bij de diverse stappen omhoog – en als opvolger van de gepokt en gemazzelde Ted Verdonkschot (nu RKAV Volendam), vriend en vijand door het behalen van een vierde stek in de eindrangschikking.

Daar was niets gestolen of geflatteerd aan. Een prachtige serie van twaalf ongeslagen wedstrijden, die liep van eind oktober 2018 tot en met half februari het jaar daarop, stuwde HFC op in de vaart der voetbalvolkeren met een derde plek als hoogste notering. Dat hoge niveau kon net niet worden vastgehouden, maar ongetwijfeld zal de debuterende coach, zijn pupillen en de gehele achterban daar geen traan om hebben gelaten. Die vierde positie was en is een prestatie van formaat en blijkt ook geen incident te zijn geweest. Want hoewel daarna, in het onderbroken seizoen ’19-’20, die status van subtopper niet kon worden geëvenaard was de middenmoot positie eveneens prima te noemen voor de, relatief gezien, nieuwkomer op het hoogste amateur platform in ons land. Het zeer korte seizoen ’20-’21 is geen indicatie, maar daarna pakten de Haarlemmers de draad gewoon weer op. Want in jaargang ’21-’22, waarin onze favorieten het loodje legden en degradeerden, showde HFC haar beste prestatie ooit in de Tweede Divisie door de tweede periodetitel te pakken en uiteindelijk de ‘bronzen medaille’ te veroveren achter kampioen Katwijk en runner-up HHC Hardenberg.

In de drie jaargangen die daarna volgden konden onze gastheren die status van topploeg geen vervolg geven, maar bewees het wel een zeer stabiele tweede divisionist te zijn, met respectievelijk een zevende, elfde, en vorig seizoen een achtste positie, op de ranglijst.
De vierde plek op de ranglijst aller tijden – die uit 33 clubs bestaat – van de Tweede Divisie (2016 – 2025) achter Katwijk, AFC en HHC Hardenberg bevestigd die stabiele status nog maar eens extra. Ter vergelijking: G.V.V.V. staat daarin op de elfde positie.

Voetbaldieren

Bij die vastigheid was coach Gertjan Tamerus de architect die vorig seizoen aan zijn zevende opeenvolgende jaar als oefenmeester was begonnen. Helaas gooide ernstige gezondheidsproblemen roet in het trainerseten van Tamerus en moest hij noodgedwongen in de winterstop een stapje terug doen. Goede raad bleek niet zo duur, want assistent Dennis van den IJssel beschikte over de juiste papieren en kreeg het vertrouwen van de clubleiding om het seizoen ’24-’25 af te maken als interim. Dat ging de 54-jarige Alphenaar uitstekend af want er werden zeven overwinningen geboekt in de laatste negen duels van het seizoen. Omdat er geen zicht was op de terugkeer van Tamerus was het een logisch gevolg van de clubleiding om Van den IJssel voor dit seizoen te benoemen tot vaste hoofdcoach.
Hij heeft daarmee grote schoenen te vullen gezien de conduitestaat van zijn voorganger, maar die gaat de eigenaar van een voetbalopleidingscentrum zeker niet uit de weg. Want wat dat betreft is hij net zo’n voetbaldier als z’n voorganger.

Weer aardig wat mutaties

Dat onze opponent die beste prestatie in 2022 in deze Tweede Divisie niet kon bestendigen had uiteraard ook heel veel te maken met de koopkracht van andere meer kapitaalkrachtige clubs die geregeld flink shopten in Haarlem, wat in een verder verleden al vaker gebeurde. Nu werden o.a. Xander van den Berg en Rano Burger ingelijfd door kampioen Quick Boys, en Maxwell Frimpong door Noordwijk. Oudgedienden Jacob Noordmans, Wessel Boer en Jim Hulleman stopten of gingen lager spelen. Daarnaast waren er nog 8 spelers die hun heil ergens anders zochten. Daarvoor in de plaats kwamen o.a. Ian Beelen en Flip Klomp (beide Spakenburg), Tim Bijen (Rijnsburgse Boys), Aleksander Bjeljica (iJsselmeervogels), Oussama Lahri (Sportlust ’46) en trok oudgediende André Morgan zijn kicksen weer aan. Ook talent Joas Kors keerde weer terug op het oude nest na profuitstapje bij PEC Zwolle. Met het aantrekken van wat regionaal talent werd de selectie verder compleet gemaakt zodat Kon. HFC weer fris en fruitig een gooi gaat wagen haar prestatie van vorig seizoen minimaal te evenaren, of liever nog te verbeteren.

Joep van den Berk (nu UNA) en Jim Hulleman (nu Schagen) hier in gevecht om de bal gaan dit zaterdag dus niet herhalen.

Gelijk op

De start kan prima worden genoemd, met tweemaal winst, eenmaal verlies en vorige week een punt bij Excelsior Maassluis. Opvallend daarbij dat de twee overwinningen zijn behaald op eigen grond en ze dus thuis nog ongeslagen zijn. Onze eigen jongens zijn dat ook, maar wonnen de uitwedstrijd bij Barendrecht en hebben daardoor twee punten voorsprong t.o.v. de gastheren. Het is dus zaak voor captain Maguire en zijn manschappen om dat verschil intact te houden, of uiteraard nog veel liever uit te breiden.
Maar daarvoor zal er (veel) beter moeten worden gepresteerd als tijdens de laatste ontmoeting die nog in Heemskerk plaatsvond op 10 mei jl. Toen opende Ilias Latif na 10 minuten spelen in deel twee nog wel de score, maar dat maakten de mannen van Van den IJssel in een tijdsbestek van 9 minuten via goals van Hulleman, Donker en Mwenda al heel snel ongedaan waardoor er na 69 minuten speeltijd 3-1 op het bord stond. Dat Ladan in de blessuretijd er nog 4-1 van maakte gaf nog extra cachet aan de afstraffing die HFC de Veense blauwen gaven.
Met die winst werd ook de overall stand gelijk getrokken. Want de beide ploegen ontmoette elkaar 6x in Haarlem/Heemkerk (in de twee corona seizoenen gingen de duels in Haarlem niet door). Daarbij won Kon. HFC 2x, G.V.V.V. 2x en eenzelfde aantal keren werden de punten gedeeld.
Opvallend is daarbij wel dat de Haarlemmers thuis een ruim voordeel hebben qua doelsaldo, namelijk 9 voor en 5 tegen. Dit komt omdat de andere winstpartij in ’18-’19 eindigde in 4-0.

Als je op basis hiervan een prognose zou moeten doen lijkt een overwinning voor de thuisploeg op voorhand de beste optie. Maar voetbal is en blijft een niet te voorspellen spelletje, dus zullen we gewoon moeten gaan afwachten wat de 22 acteurs op het veld ons gaan voorschotelen en weten we pas zaterdag zo tegen 16.15 uur wat de uitkomst zal zijn.
Dat de mannen van coach Gery Vink zich bij deze voorspelling niet zomaar neer gaan leggen lijkt ons een open deur intrappen. We mogen op z’n minst verwachten dat er alles aan zal worden gedaan om sportieve revanche te nemen op 4-1 nederlaag van de vorige keer.

Koninklijke HFC – G.V.V.V. begint om 14.30 uur op het sportpark van HFC, Emauslaan 2, 2012 PH Haarlem. Het duel zal onder leiding staan van scheidsrechter Dhr. B. Kuiper uit Born, die langs de lijnen zal worden geassisteerd door Dhr. F. Winter en Dhr. B.K. Capaci. Vierde official is Dhr. G.C. Dorrestijn.

Tekst: GVVV.nl/Bas van Capelleveen
Fotografie: © Stefan Koops

Ander nieuws

VOORBESCHOUWING // De Treffers, in blakende vorm, op bezoek

Voorbeschouwingen | 22 januari 2026
Lees meer

VOORUITBLIK // Echte blauwe regioderby als oefenduel

Voorbeschouwingen | 19 januari 2026
Lees meer

VOORBESCHOUWING // Amateurvoetbalhoofdstad Katwijk decor voor start in 2026

Voorbeschouwingen | 15 januari 2026
Lees meer